DUYURU Haftalık programımız yayınlanmıştır.

Döşemealtı şubemiz açıldı, sizleri de aramızda görmek isteriz.

Konum için lütfen Tıklayınız.

Döşemealtı şubemizin telefon numarası : +90 537 212 65 15

Oyun, çocukların doğasında son derece önemli ve işlevsel yere sahip olan etkinliklerdir. Bireyler, özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde oynadığı oyunlar üzerinden pek çok bilgiyi edinir. Yetişkinler için yalnızca keyifli vakit geçirmenin bir aracı olarak değerlendirilen oyunlar, çocuklar için çok daha önemli bir yer tutar. Nitekim çocukların en etkili iletişim dili olan oyunlar, yalnızca iletişim aracı değil; öğrenimin de başlıca araçları arasında yer alır.

Oyunlar üzerinden kendi özelliklerini, iç dünyasını keşfeden çocuklar; hayal gücü, öz kimlik kazanımı ve bağımsız hareket etme becerisi gibi son derece önemli özellikleri oyunlar sayesinde kazanır. Bebeklerin konuşmadan önce oyun oynamayı öğrenmesi de oyunun bebekler ve çocuklar için ne denli kritik bir yere sahip olduğunu gösterir. Döşemealtı oyun grubu; oyunun bu kritik faydaları üzerine temellenen, uzman kontrolü ve marifetiyle planlanarak uygulanan etkinlik türüdür.

Döşemealtı Oyun Grubu Nedir, Kimler İçin Uygundur?

Döşemealtı oyun grubu; çocukların kendi akranlarıyla bir araya geldikleri, yaş ve gelişim dönemlerine uygun şekilde seçilen materyal, oyuncak ve oyunlarla vakit geçirdikleri, iç dünyalarına ve sosyal hayata dair birçok bilinmezi keşfedip öğrendikleri, bir grubun üyesi olma ve paylaşma bilincini edindikleri programdır. Oyun grubu, çocukların özellikleri ve koşulları dikkate alınarak uzmanlar tarafından belirlenen gün ve saatlerde, ebeveynlerin de katılım gösterebileceği seçeneklerle uygulanır.

Oyun grupları, bebekler veya çocukların psiko – motor, duygusal, zihinsel, fiziksel, duyusal ve bilişsel becerilerin akranlarıyla bir arada bulunduğu güvenli ve sosyal bir ortamda, uzman kontrolünde, oyuncaklar ve materyaller aracılığıyla geliştirebilecekleri, her açıdan gelişimi destekleyen verimli bir programdır. Döşemealtı oyun grubu, daima değişen hayat şartlarının yarattığı sorunlara karşı sosyal bir ortam oluşturur ve çocukların okul öncesi dönemde gereksinim duyduğu ilişki ve etkileşim ihtiyacına yanıt verir.

Oyun gruplarına katılım; esasında hızlı gelişim süreci olan bebeklik döneminden itibaren uygundur. Bebeklik döneminde D anne ile beraber geçirilen kaliteli vakitler üzerinde temellenen oyun grupları, anne ve bebek arasındaki zamanın niteliğini ve değerini artırarak etkili bir bağ kurulmasını yardımcı olur. Bilhassa iki yaş döneminde çocukların akranlarıyla artan iletişimi ve dil becerilerinin gelişimi dikkate alındığında; sessiz ve içer kapanık bebek ve çocuklar için oyun grubu etkinlikleri son derece yararlı olacaktır.

Döşemealtı Oyun Grubunun Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Oyun grubundan beklenen faydanın elde edilebilmesi, tercih edilecek uzman ve merkezin başarısı, profesyonelliği ve deneyimi ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, oyun grubunun yararlarından eksiksiz istifade edilebilmesi için en doğru adresin tercih edilmesi önemlidir. Döşemealtı oyun grubunun faydaları açısından sayısız noktaya değinilebilir. Ancak, oyun grubunun başlıca faydalarını sıralamak gerekirse;

  • Çocuk ve bebeklerin sosyal etkileşimi ve iletişimi için uygun ve güvenli bir ortam sunar.
  • Çocukların ve bebeklerin oyuncak, materyal ve oyunlar üzerinden öğrenimini artırmasını sağlar.
  • Dil gelişimine katkıda bulunur.
  • Motor becerilerin desteklenerek hızla gelişmesine yardımcı olur.
  • Çocukların yeni etkinliklere katılım gösterebilmesi ve eğlenerek öğrenebilmesi için elverişli bir alan sağlar.
  • Bebeklerin ve çocukların yeni beceriler edinmesine, öğrenmesine imkan tanır.
  • Farklı materyal, oyuncak ve ekipmana ulaşmasına olanak tanır.
  • Bebeklerin ve çocukların mutlu – güvenli bir ortamda vakit geçirmesine adına optimum ortam koşulları sağlar.
  • Çocuklar ve ebeveynlerin aktif iletişim kurmalarını sağlar.
  • Ebeveynlerin diğer ebeveynlerle iletişim kurmaları, fikir teatisinde bulunmalarına imkan tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat