DUYURU Haftalık programımız yayınlanmıştır.

Çocuk gelIsımı

Detail

Çocuk Gelişiminde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk gelişimi hassasiyetle yaklaşılması gereken bir konu… Özellikle doğumdan okula başlayana kadar geçen süreç kritik bir önem taşıyor. Çocuk gelişimi konusunda atılabilecek yanlış adımlar çocuğun neredeyse bütün hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek sonuçlara yol açabiliyor. Peki çocuk gelişimi için atılması gereken doğru adımlar neler? Çocuk gelişiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?

 

Tüm ebeveynlerin ortak arzusu elbette çocuklarını iyi yetiştirebilmek… Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar bulunuyor. Bu temel noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

Koşulsuz Sevin

 

Çocuğunuz koşulsuz sevildiğini bilmeye ihtiyaç duyar. Zaman zaman ebeveynlerin istemeden olsa kurduğu cümleler ya da sergilediği tavırlar; çocuğun, sevilmek için belli koşulları yerine getirmesi gerektiğini düşünmesine yol açabilir. Hata yaptığında ona olan sevginizin azalacağını düşünmesi gelişimi açısından son derece olumsuz bir durumdur. Çocuğunuz her koşulda ve hatalarına rağmen onu seveceğinizi bilmesi ve hissetmesi oldukça önemlidir.

 

Çocuğunuza Vakit Ayırın

Bazen ebeveynler günlük koşuşturmacalar nedeniyle çocuklarına vakit ayıramayabiliyorlar. Hatta bazen aynı ortamda olsalar bile herhangi bir paylaşımda bulunmayabiliyorlar. Ancak gelişimini sağlıklı biçimde sürdürebilmesi için çocuğunuzun sizinle vakit geçirmeye ihtiyaç duyduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu sebeple hangi koşulda olursa olsun mutlaka çocuğunuza vakit ayırmanız ve duygularına, düşüncelerine ve günlük yaşantınıza dair paylaşımlarda bulunmanız önem taşıyor.

Çocuk Gelişimi: Mükemmeliyetçi Yaklaşımdan Kaçının

Hiçbir insan mükemmel olmadığı gibi çocuklarınız da mükemmel değil. Yaptıkları her işi dört dörtlük yapmaları da söz konusu değil. Bu nedenle çocuğunuza karşı mükemmeliyetçi yaklaşım sergilemek onun yetersiz hissetmesine neden olur. Bu mükemmeliyetçi yaklaşım çocuğunuzun var olan becerilerinin körelmesine, performansının olumsuz etkilenmesine ve ilgisini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun yaptığı işleri ve girişimlerini desteklemeli ve başarılarını takdir etmeniz önemlidir. 

Çabalarını Takdir Edin

Çocuğunuzun yaptığı bir işle ilgili çabasını takdir edin. Bu bir ödev, bir sınav ya da bir hobi olabilir. Değerli olanın sonuç değil çocuğunun gösterdiği çaba ve verdiği emek olduğunu unutmayın. Sizin desteğinizi ve ona inandığınızı görmek sonuç her ne olursa olsun bir sonraki sefer için motivasyonunu artıracak ve hedefine ulaşmak için aradığı gücü bulmasına yardımcı olacaktır.

 

Çocuk Gelişimi: Başkalarıyla Kıyaslamayın

Çocuğunuzu hiçbir koşulda başkalarıyla kıyaslamayın. Başkalarıyla kıyaslanan çocuklar zamanla özgüven ve özgünlüklerini kaybederler. Bu durum kendi kişiliklerinden uzaklaşmalarına sebep olur. Çocuğunuzun performansını ve başarılarını başkalarıyla kıyaslamak çocuk gelişimi konusunda atılabilecek yanlış adımlardan biridir.

 

Çocuğunuza Güvenin

Çocuğunuza güvenin ve güvendiğinizi ona hissettirin. Çocuğunuza sürekli şüpheyle yaklaşmanız, kontrol etmeye çalışmanız, mahremiyetine saygı duymamanız son derece yanlıştır. Bu çocuğunuzu size karşı dürüst davranmaktan çok yalana itebilecek bir davranıştır. Çocuğunuza güven duymanız ve desteklemeniz hem sizinle olan bağını güçlendirecek hem de sorumluluk ve özgüven gelişimine katkıda bulunacaktır.

 

Tutarlı Olun

Çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim göstermesi için elbette belli kurallara ihtiyaç var. Tutarlılık ise bu sınırlarla ilgili bir kavram… Örneğin; çocuğunuzun bir ebeveyninin hayır dediğine diğerinin evet demeyeceğini bilmesi gerekir. Kurallar ancak bu şekilde anlam kazanır. Kurallar duruma ya da kişiye göre değişmemelidir. Bu anlamda tutarlılık son derece önemlidir.

 

Sosyal Becerilerini Geliştirmesine Yardımcı Olun

Çocuklar sosyal becerilerinin gelişimi noktasında desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Kendilerini daha kolay ifade edebilme, doğru iletişim kurma, arkadaş edinme, empati gibi konulardaki deneyimlerine destek olmak çocuğunuzun sağlıklı gelişimi açısından önem taşır.

 

Kendinizi Sürekli Geliştirin

 

 

Çocuğunuzun sizi rol model olarak gördüğünü unutmayın. Çocuklar taklit ederek öğrenmeye eğilimlidir. Söylediklerinizden çok davranışlarınızı gözlemler ve benzer davranışlar sergilerler. Bu yüzden kendinizi sürekli geliştirerek ve çocuğunuzun gelişim sürecine de olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

 

Çocuk Gelişimi: Psikolojik Değerlendirme Testlerinden Faydalanın

Psikolojik değerlendirme testleri, çocukların çeşitli alanlardaki güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymakta önemli kaynaklardır. Psikolojik değerlendirme testleri, çocuğunuzun öğrenme biçimleri, sosyal ve duygusal becerileri gibi pek çok konuda ipucu verebilir. Bu nedenle çocuk gelişiminde psikolojik testlerin önemli bir yeri vardır ve olumlu katkı sağlayabilir.

Latest Courses

Lorem ipsum dolor sit amet, consect etur adipiscing elit. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consect etur adipiscing elit. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consect etur adipiscing elit. 

Documents

School Open Day

Main Teacher
Open chat